• Projekt "Sportowa Natura - Las Blisko Nas"

• Uczniowski Klub Sportowy Kangur we współpracy z Lasami Państwowymi realizował projekt "Sportowa Natura - Las Blisko Nas". W ramach zawartej umowy zostały wykonane następujące działania:

1. Udział w akcji „Sprzątanie świata”. W tym roku akcja ta została zamieniona przez samorząd miasta Siemiatycze na akcję „Czyste zielone miasta”. W ramch akcji uczestniczyliśmy w sprzątaniu obszarów leśnych położonych na ternie miasta, otrzymaliśmy darmowe sadzonki - dzięki współpracy z Nadleśnictwem Nurzec. Pokazaliśmy, że małe kroki mogą prowadzić do wielkich zmian. Nie tylko upiększyliśmy nasze miasto, ale daliśmy przykład, że dbanie o planetę zaczyna się od nas. Nie tylko sprzątaliśmy, ale też uczyliśmy się, jak być bardziej eko.
            2. Wycieczka ścieżką edukacyjną. W ramach współpracy z Nadleśnictwem Nurzec odbyliśmy wycieczkę do rezerwatu przyrody Grąd Radziwiłowski. Dzieci zapoznały się z obowiązującymi zasadamia przebywania na obszarach rezerwatów, parków krajobrazowych i narodowych. Poznały piękno otaczającej nas przyrody, znaczenie lasów w życiu człowieka. Zapoznały się również z zadaniami leśników i leśnictwa w kształtowaniu przyrody. Spotkanie zakończyło się wspólnym ogniskiem z pracownikami Nadleśnictwa Nurzec.
            3. Zajęcia sportowe dla dzieci.
          • Realizacja zadań „Klasa z drewna”

• 27.09.2023 i 5.10.2023  uczniowie klas piątych i szóstych uczestniczyli w zajęciach terenowych i żywych lekcjach przyrody na zalesionym terenie naszej szkoły. Tematyka zajęć była ściśle powiązana z realizacją wcześniej opracowanych działań do konkursu „Klasa z drewna”.

Zrealizowano następujące tematy:

•  „Warstwowa budowa lasu”,
            •  „Las i jego mieszkańcy”- obserwacja warstwowej budowy lasy,
            • „Typy lasów występujących w Polsce - orientacja w terenie”.

Uczniowie podzielani na mniejsze grupy opracowali zadania wg kart pracy wykorzystując różne obiekty wyszukane w lesie. W trakcie zajęć wszyscy uczniowie  mieli możliwość przebywania na świeżym powietrzu i wykonanie zajęć ruchowych w otoczeniu lasu sosnowego. Rozpoznawali różne drzewa, krzewy i inne rośliny oraz niektóre zwierzęta i grzyby poszczególnych warstw lasu z  najbliższego otoczenia.

Halina Lubowicka

• Od mąki do chleba

• "Chleb jest naszym codziennym pożywieniem, dlatego musimy go bardzo szanować".

Klasa III d była na krótkiej wizycie w piekarni PSS Społem w Siemiatyczach.

• Innowacja pedagogiczna

• W roku szkolnym 2023/2024 nasza szkoła przystąpiła do Ogólnopolskiej Innowacji Pedagogicznej "Uważność nasza siła, wielka moc" w ramach zajęć Treningu Umiejętności Społecznych, prowadzonych przez terapeutki TUS mgr Ewa Moga oraz mgr Ela Sywno.
            Jest to autorski program działań z uczniami wprowadzający uważność w ich codzienne życie, który bazuje na założeniach Jona Kabat-Zinna, twórcy najpopularniejszego modelu pracy z uwaznoscia MBSR (Mindfulness Based Stress Reduction).

Pamiętajmy, że uważność to szczególny rodzaj uwagi, nieosądzającej i intencjonalnie skierowanej na wybrany element bieżącego doświadczenia. To kompleksowe narzędzie do rozwijania i stymulowania naszych zmysłów, usprawnianie zapamiętywania i budowania motywacji oraz pozytywnego nastawienia do nauki.
            Głównym celem naszej pracy będzie troska o zdrowie psychofizyczne uczniów oraz pomoc w umiejętności uspokajania się, wyciszania oraz opanowywania sztuki samoregulacji i koncentracji.

• "Poznaj naszą wrażliwość"

• W dniu 26.09. 2023 r. klasa III a uczestniczyła w warsztatach pt. "Poznaj naszą wrażliwość" w Szkole Specjalnej. Warsztaty opierały się na wykorzystaniu zmysłów: wzroku, słuchu, węchu, smaku oraz opisywaniu emocji i poznaniu form komunikacji alternatywnej. Zajęcia podobały się wszystkim uczniom.

• Diecezjalny Dzień Młodzieży

• 14 września 2023 r. Jego Ekscelencja ks. Bp Piotr Sawczuk wraz z Zarządem KSM Diecezji Drohiczynskiej zaprosił uczniów szkół ponadpodstawowych i najstarszych klas szkół podstawowych na Diecezjalny Dzień Młodzieży do Drohiczyna. Uczniowie naszej szkoły również odpowiedzieli na to zaproszenie. Spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu, przy replice ołtarza papieskiego znajdującego się na parkingu katedralnym w Drohiczynie. Każdy z uczestników otrzymał pamiątką opaskę „GOTÓW - SŁUŻYĆ BOGU I OJCZYŹNIE”. W programie Diecezjalnego Dnia Młodzieży: „Zło dobrem zwyciężaj” znalazły się następujące punkty: integracja – ks. Łukasz Redosz, Konferencja: Edzio RAP, Eucharystia pod przewodnictwem J. E. Ks. Bpa Piotra Sawczuka, koncert Małe TGD , obiad w ogrodach seminaryjnych.

• Wycieczka do Mielnika

• W dniu 11 września klasa III d odwiedziła Muzeum Etnograficzne "Mielnicki Kuferek" Państwa Heleny i Sergiusza Szczygoł. Następnie bawiliśmy się na placu zabaw przy Zespole Szkół imienia Unii Mielnickiej. Później zostaliśmy zaproszeni przez Dyrektora Zespołu Szkół, Pana Damiana Michała Sypka, na ognisko w Topolinie. Na końcu weszliśmy na górę Zamkową i podziwialiśmy piękny krajobraz doliny Bugu.